sobota, 17 sierpnia 2013

Forrest Gump - Winston Groom

Tytuł: Forrest Gump
Autor: Winston Groom
Oryginalny tytuł: Forrest Gump
Wydawnictwo: Zysk i s-ka
Rok wydania: 2007
Ilość stron: 221


Tak właściwie, to na tą książkę trafiłam zupełnie przypadkiem. Okazało się, że stała zakurzona na półce w salonie od niepamiętnych czasów, więc postanowiłam otrzepać ją z tego wszechobecnego kurzu, i przekonać się, czy rzeczywiście jest tak dobra, jak wszyscy mówią. No i rzeczywiście, okazało się, że jest taka dobra, jak wszyscy mówią...
Zaczynając tę książkę, kiedy jeszcze nawet nie wiedziałam o czym ona jest, zastanawiała mnie jedna rzecz. A konkretnie, co za idiota wystawił tę książkę na rynek bez przecinków w istotnych miejscach i z takimi błędami ortograficznymi?
Ale po pewnym czasie w końcu zrozumiałam o co chodzi. Chodzi otóż o to, że książka opowiada o mężczyźnie, który jest niespełna rozumu, i nawet jego własna matka uważa go za idiotę. Dlatego też znajdujemy tam takie nieporozumienia. No, więc jedną kwestię mamy z głowy, głównego bohatera też (nie będę za dużo o nim pisać, bo odkrywanie jego i jego toku rozumowania jest wspaniałym doświadczeniem, jakie może nam dać ta książka). Teraz czas na fabułę.
A jeżeli chodzi o fabułę, to sama w sobie jest dosyć zawiła (nie, nie skomplikowana, po prostu zawiła). Ciekawe jest to, że samemu Forrestowi Gumpowi towarzyszymy w tej książce praktycznie przez całe życie. I właśnie to czynie tę książkę tak zawiłą. Pojawia się w niej wiele wątków i historii. Jest to także dosyć abstrakcyjne dzieło, gdyż na przestrzeni wielu lat pojawiają się i znikają różne postaci. Powiedzmy, Forrest poznaje kogoś na studiach, a potem po kilkunastu latach ponownie go spotyka. Mimo tego, że to dosyć dziwne, w jakiś sposób bardzo pasuje do tej książki. Nie jest przereklamowane i niemożliwe. W tej książce wszystko staje się możliwe, i nic nie jest tym, co świat już czytał.
Między innymi  chyba dlatego ta książka daje tyle radości i ma tylu zwolenników. Myślę, że to naprawdę wspaniała lektura dla każdego, bo każdy może później odkryć w sobie takiego Forresta Gumpa, czyli kogoś o wielu talentach i wcale niebanalnej logice. Po przeczytaniu można naprawdę trochę pomyśleć o sobie i swoim życiu. I pomimo trochę banalnego tematu, jest to książka naprawdę oryginalna i ciekawa. Naprawdę, NAPRAWDĘ polecam :)

Moja ocena: 9/10

KasumiBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bardzo dziękujemy za komentarze ! :)