niedziela, 11 sierpnia 2013

Jutro, kiedy zaczęła się wojna - John Marsden

Tytuł: Jutro, kiedy zaczęła się wojna/ Nie ma już żadnych zadsad
Autor: John Marsden 
Oryginalny tytuł: Tomorrow, When the War Began
Wydawnictwo: Znak Litera Nova
Rok wydania: 1993
Ilość stron: 272
Pierwsza część serii ,,Jutro'' .


Wszystkim nam wydaje się, że wydarzenia, które oglądamy w telewizji; głód, wojny i rebelie, nas nie dotyczą. Wiemy, że istnieją, ale nie przejmujemy się nimi, bo przecież my żyjemy w innym świecie. Mamy internet, telewizje, znajomych, szkołę. Główni bohaterzy tej książki są tacy sami jak my - chodzili do szkoły, mieli rodziców, spotykali się ze znajomymi, a z powodu braku zajęcia oglądali jakieś bzdety w telewizji. Zorganizowali sobie taki zwykły - niezwykły wyjazd w góry, żeby spędzić trochę czasu razem. Słysząc samoloty śmiali się, że zaczęła się III wojna światowa. A gdy wrócili, okazało się, że nie ma już nikogo. Że nie ma już ich świata. Nie ma żadnych zasad. A jutro muszą stworzyć własne. 

Książkę tę naprawdę trudno ,,zaszufladkować''. Bez wątpienia jest to książka młodzieżowa, chociaż sięgnąć po nią może każdy- dorosły i nastolatek. Jest to powieść głównie wojenna, mamy tutaj elementy survivalu, w niektórych momentach można się pośmiać i płakać, dochodzi również wątek romantyczny, dzięki pościgom i strzelaninom można stwierdzić, że jest tutaj trochę sensacji, a dzięki zagadce Tajemniczego Mordercy znajdzie się też cząstka kryminału. Od tego nawału może się trochę mieszać w głowie, ale wierzcie mi, powieść jest tak zgrabnie przemyślana, że wszystkie tego gatunki świetnie spajają się w całość.

Najciekawszą, jak dla mnie postacią jest narratorka Ellie - jest tak realna, ta rzeczywista, że wręcz wierzymy w jej istnienie. Jej tok myślenia i usposobienie przypominają mi trochę Katniss z ,,Igrzysk Śmierci'' (a raczej Katniss przypomina mi Ellie, bo pamiętajmy, że ,,Jutro'' zostało napisane dużo wcześniej) . Jest trochę twarda, ale jednocześnie śmieszna i przekonująca. Pozostałe postaci są również świetnie wykreowane ; Homer - urodzony przywódca mający kłopoty z prawem, Fiona - śliczna nieśmiała blondynka, ukrywająca pod ,,maską'' swoją prawdziwą osobowość, Lee - wrażliwy i słodki znawca horrorów, Robyn- szlachetna i bohaterska, bardzo wierząca, Corrie- najlepsza przyjaciółka Ellie, potrafiąca słuchać i doradzić, Kevin- arogancki i agresywny , Chris- znawca poezji, zamknięty w swoim świecie, w którym nie brakuje alkoholu i papierosów.

Jeszcze słowo odnośnie tytułu . Książka ma tak naprawdę dwa podtytuły : ,,Kiedy zaczęła się wojna'' oraz ,,Nie ma już żadnych zasad''. Na okładce widnieje podtytuł ,,Nie ma już żadnych zasad'', jednak gdy otworzymy książkę, już na pierwszej stronie widnieje napis ,,Kiedy zaczęła się wojna''.

Tak czy siak, książka jest naprawdę świetna. Po jej lekturze zaczyna się myśleć, jakby się postąpiło na miejscu bohaterów, czym tak naprawdę jest wojna i jak się przed nią bronić. Bez wątpienia jest to jedna z inteligentniejszych pozycji dla młodzieży. Druga część serii już czeka na swoją kolej w mojej biblioteczce. : )

Moja ocena: 8/10
  
                     A co jeśli, ty pojedziesz na wycieczkę, a twojego świata już nie będzie?  


                                                                                                                         Nivis

3 komentarze:

 1. Czytałam tę książkę kilka miesięcy temu i też mi się podobała :) Ostatnio nawet dowiedziałam się, że do pierwszej części nakręcono film ^^
  Aktualnie poszukuje kolejnych tomów.
  PS> Jeśli to nie kłopot, można prosić o wyłączenie weryfikacji obrazkowej? Mam do niej pecha :<
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękujemy za komentarz i pierwszego obserwującego ^^
   Weryfikacja jest już wyłączona :3

   Nivis i Kasumi

   Usuń
 2. Nie czytałam tej książki, ale koleżanka się nią zachwycała. Po tej recenzji muszę jak najszybciej ją przeczytać! :) Blog bardzo mi się podoba. Obserwuje go! Zapraszam na swój : uzaleznienie-bookworm.blogspot.com
  ~Bookworm

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękujemy za komentarze ! :)